GHSA Traditionals Results – Sullens Siblings Take Titles, as does Rabun’s Watts and Commerce’s Frates and Burns

The Traditionals Wrestling State Tournament took place on February 9-13 in Macon. Highlighting the action was TBD. Individual state champions included Commerce’s Jake Frates and Elijah Burns, Rabun’s Miles Watts, and White County’s Devin Sullens and Sidney Sullens (brother/sister championship combo!). Jefferson had Luke Cochran, Davis Dollar, and Chaz McDonald all three win state titles as well.

FULL BRACKETS

Banks County – 4th Place

Evan Clark (SR; 31-1) – 132 LB – State Runner-Up

Angel Cruz (SO; 32-5) – 113 LB – 3rd Place

Mason Dodd (FR; 14-9) – 195 LB – 1-2

Roman Haynes (JR; 24-5) – 170 LB – 3-2

Cade Herrin (JR; 4-9) – 160 LB – 1-2

Christian Lee (FR; 10-13) – 182 LB – 1-2

Zak McClellon (FR; 4-9) – 138 LB – 1-1

Jaxon Mitchell (FR; 10-9) – 126 LB – 1-2

Elijah Mullins (FR; 21-5) – 120 LB – 3-2

Josh Stapleton (SR; 21-1) – 220 LB – State Runner-Up

Jacob Voyles (JR; 31-3) – 106 LB – 3rd Place

Kellon Walley (SO; 21-2) – 145 LB – 3rd Place

Eli Ward (SO; 14-11) – 285 LB – 0-2

Commerce – 3rd Place

John Paul Allen (FR; 1-2) – 106 LB – 0-2

Sammy Brown (FR; 6-1) – 195 LB – State Runner-Up

Elijah Burns (SR; 24-0) – 220 LB – State Champion!

Bryson Flint (SR; 6-1) – 132 LB – State Runner-Up

Jake Frates (SR; 6-0) – 285 LB – State Champion!

Dawson Hamilton (FR; 3-3) – 182 LB – 2-2

Grant Hamilton (JR; 5-1) – 152 LB – State Runner-Up

Lambdin Hardy (JR; 1-3) – 170 LB – 0-2

Dawson Lee (SR; 6-3) – 145 LB – 5th Place

Dawson Legg (SR; 7-0) – 120 LB – 3rd Place

Caleb Lovin (SO; 3-6) – 126 LB – 0-2

Daniel Nash (SR; 8-2) – 113 LB – State Runner-Up

Brayden Phillips (SO; 4-2) – 160 LB – 5th Place

Landon Worley (JR; 1-1) – 138 LB – 0-2

Dawson County – 17th Place

Logan Buytendorp (SR; 18-12) – 126 LB – 4-2

Thomas Cameron (SO; 0-9) – 113 LB – N/A

Jack McCarthy (FR; 5-21) – 120 LB – 0-2

Bradley Newton (SR; 14-11) – 220 LB – 2-2

Kincaid Schuette (JR; 19-7) – 170 LB – 2-2

Colton Schuette (FR; 24-7) – 195 LB – 2-2

Scott Warner (SR; 19-14) – 152 LB – 3-2

Riley Westbrooks (SO; 16-17) – 138 LB – 0-2

Wil Whalen (JR; 12-12) – 182 LB – 2-2

Habersham Central – 34th Place

Ed Chastain (23-8) – 126 LB – 2-2

Dalton King (24-7) – 220 LB – 1-2

Adal Navarrett (1-1) – 182 LB – N/A

(G) Cosuelo Ramirez (0-2) – 122 LB – 0-1

Lukas Ricci (20-8) – 285 LB – 0-2

Ethan Watson (13-11) – 132 LB – 1-2

Colby Watson (21-8) – 170 LB – 2-2

Jefferson – State Champions

Luke Cochran (SO; 16-1) – 170 LB – State Champion!

Davis Dendy (FR; 22-3) – 132 LB – State Runner-Up

Davis Dollar (SO; 21-2) – 113 LB – State Champion!

Ayers Honiotes (SR; 17-4) – 145 LB – State Runner-Up

Zack Hulsey (SO; 8-5) – 126 LB – 3-2

Chaz McDonald (SO; 13-1) – 106 LB – State Champion!

Cannon McKinney (SR; 18-5) – 195 LB – 1-2

Mason Mingus (SR; 11-3) – 138 LB – State Runner-Up

Avery Nelms (SR; 24-4) – 182 LB – 5th Place

Hoke Poe-Hogan (FR; 12-2) – 152 LB – State Runner-Up

Colton Steele (SR; 9-4) – 285 LB – 2-2

Creed Thomas (FR; 17-5) – 160 LB – State Runner-Up

Tyson Thurmond (SR; 21-1) – 120 LB – 3rd Place

Lumpkin County – 7th Place

Treveor Coryell (SR; 9-2) – 170 LB – 3rd Place

Colton Foster (JR; 2-2) – 195 LB – 0-2

(G) Nya Harrington (SR; 3-2) – 122 LB – 6th Place

Jonah Holmes (FR; 3-3) – 113 LB – 2-2

Jeremiah Holmes (SR; 4-2) – 152 LB – 2-2

Jack Irwin (JR; 5-2) – 145 LB – State Runner-Up

(G) Abby Jones (SO; 2-2) – 172 LB – 7th Place

(G) Annalise Koegler (SO; 2-2) – 162 LB – 1-1

Kerwin Martinez (FR; 5-2) – 126 LB – State Runner-Up

Caleb Mitchell (FR; 0-3) – 106 LB – 0-2

TJ Payne (SO; 5-3) – 138 LB – 4-2

Nacho Villapondo (SR; 2-3) – 120 LB – 2-2

(G) Gwinnie Wight (FR; 0-2) – 152 LB – 0-1

Rabun County – 26th Place

Sam Flaherty (SO; 2-21) – 145 LB – 0-2

Evan Hopper (FR; 4-9) – 195 LB – 0-2

Dalton Ramey (JR; 9-8) – 182 LB – 2-2

Hunter Tayor (SO; 9-14) – 220 LB – 0-2

Miles Watts (SO; 28-1) – 152 LB – State Champion!

Stephens County – 16th Place

Ben Beady (SR; 22-5) – 132 LB – 1-2

(G) Ava Fowler (FR; 1-4) – 132 LB – 0-2

Tyler Fulbright (JR; 19-14) – 170 LB – 3-2

Wyatt Hammons (FR; 12-17) – 285 LB – 0-2

(G) Athena Malek (SR; 22-9) – 102 LB – 4th Place

(G) Siena Malek (FR; 7-11) – 112 LB – 0-2

Mason Norton (JR; 27-9) – 160 LB – 5th Place

Nick Randall (SO; 28-9) – 138 LB – 3-2

Nathan Walker (SO; 25-8) – 182 LB – 5th Place

Raven Wilson (SO; 18-13) – 220 LB – 2-2

Towns County – 37th Place

Conner King (SR; 9-8) – 220 LB – 1-2

Garrett Oakes (SR; 16-5) – 120 LB – 3-2

Union County – 20th Place

Kanan Abercrombie (JR; 8-6) – 120 LB – 3-2

(G) Shelby Agacinski (SO; 2-3) – 152 LB – 0-1

Anderson Clouse (FR; 8-5) – 113 LB – 3-2

Trevor Guild (SR; 9-4) – 152 LB – 2-2

Brady Guild (JR; 10-3) – 160 LB – 3-2

(G) Brooke Kennedy (FR; 3-8) – 197 LB – 7th Place

Zander Rotko (7-6) – 126 LB – 1-2

Eli Smith-Foot (SR; 13-2) – 285 LB – 2-2

Damon Wallace (SO; 9-6) – 138 LB – 2-2

James Whisenhunt (SO; 7-4) – 170 LB – 0-2

White County – 18th Place

Caden Autry (1-3) – 113 LB – 1-2

Kane Lowery (3-3) – 160 LB – 1-2

Devin Sullens (6-0) – 220 LB – State Champion!

(G) Sidney Sullens (8-0) – 152 LB – State Champion!

JD Trowell (4-2) – 285 LB – 2-2

Isiah Whitlow (4-2) – 106 LB – 2-2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s